Jak zostać dobrym przywódcą?

Jak zostać dobrym przywódcą?

Zostań dobrym przywódcą! Zobacz jak zostać dobrym przywódcą, który potrafi motywować i inspirować innych. Na to pytanie odpowiem w poniższym artykule, więc zapraszam Ciebie serdecznie do zapoznania się z nim.

Bądź prawdziwym dobrym przywódcą

W życiu łatwiej znaleźć tysiąc pomocników niż jednego prawdziwego dobrego przywódcę, który by nimi pokierował. W każdym przedsięwzięciu najważniejszy jest przywódca z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli będzie to człowiek mądry, to przyciągnie do siebie i zręcznie pokieruje tłumem lojalnych współpracowników. Jeden prawdziwy przywódca może zadecydować o sukcesie lub niepowodzeniu!

Świat interesów to miejsce konfliktów – miejsce zysków i strat, wzlotów i upadków. To nie jest przyjemny, klimatyzowany biurowiec, gdzie zasiada się przy wielkim biurku i odbiera uśmiechy sekretarek i pochlebstwa podległych urzędników!

To jest prawda nie tylko w odniesieniu do świata interesów, lecz i do wszystkich sytuacji wymagających przywództwa. Każdy związany z przywództwem projekt jest wyzwaniem zawierającym element konfliktu. Konflikt ten powinien jednak dotyczyć współzawodnictwa na zewnątrz, a nie wewnętrznej walki.

Jak zostać przywódcą

Przedstawię teraz sposób, który według mnie pomoże Ci zostać dobrym przywódcą, wcześniej zdobywając sobie współpracę i lojalność innych ludzi.

Współpraca i lojalność

Nie można współpracy i lojalności nakazać. Na te dwie rzeczy trzeba sobie zasłużyć. Cel ten osiąga się w ten sposób, że przywódca powinien urzeczywistniać marzenia innych ludzi. Musisz zacząć od tworzenia marzeń! Potem wystarczy ,,współpracowników” poprowadzić do przygotowanej ziemi obiecanej. Pamiętaj jednak o tym, że przywódca musi iść na czele, a nie za ludźmi trzymając w ręce bat! Jeśli chcesz rządzić ludźmi, nie powinieneś ich gnać przed sobą, lecz sprawić, żeby podążali za tobą! Bo prawdziwy przywódca nie ma ludzi sobie ,,podporządkowanych”, lecz wyłącznie ,,współpracowników”. Nikt nie pracuje dla niego. Jego współpracownicy pracują razem z nim, by osiągnąć wspólny cel.

Jak zostać dobrym przywódcą - współpraca

Uważam że każdy człowiek ma swoje zasady moralne oraz oczekuje traktowania go z szacunkiem i godnością. Dlatego traktuj wszystkich tak jak sam chciałbyś być traktowany, a zobaczysz że inni ludzie odpłacą ci tym samym. Chcę przez to powiedzieć, że jeśli będziesz innych traktować bez szacunku to nie masz prawa oczekiwać od innych ludzi dobrego traktowania wobec Ciebie.

Docenianie współpracowników

Kolejną ważną rzeczą jest, dobrym Przywódca nie szuka pochwały – on jej udziela. I udziela jej hojnie, bez ograniczeń, przy każdej możliwej okazji. Robi to stale z entuzjazmem i z inspiracją, okazując w ten sposób zaufanie i chwaląc swoich współpracowników.

Przede wszystkim dobry przywódca okazuje uznanie i chwali swoich współpracowników za ich osiągnięcia. To nie jest przesadna hojność, raczej oznaka silnego przywódcy, który wie, że im więcej uznania okaże, tym większe wpływy będzie miał jako przywódca.
Pamiętaj – nie jesteś w stanie samodzielnie wznieść się na szczyt. Możesz zostać wyniesiony przez Twoich współpracowników, ale na taką wysokość, na jaką:

– są wstanie Cię wynieść i…
– chcą Cię wynieść.

Jak zostać przywódcą - docenianie

Organizacja słaba nie będzie w stanie tego zrobić, a organizacja niezadowolona nie będzie chciała. Przywódca może liczyć na współpracę, jeżeli ci, od których jej oczekuje, będą do pewnego stopnia brać udział w podejmowaniu decyzji i planowaniu. Przywódca nie domaga się swego. On prowadzi współpracowników w poszukiwaniu lepszych dróg. Później po tych drogach prowadzi swą organizację i dzięki współpracy jej członków poszukuje jeszcze innych, lepszych rozwiązań.

Zadaniem przywódcy nie jest wymyślenie wszystkiego od podstaw. Jest nim nakłanianie ludzi do myślenia, oceniania, odpowiednia selekcja oraz wprowadzanie w życie najlepszych pomysłów.
Powyższe cechy decydują o przetrwaniu przywódcy. Pamiętajmy, że przywództwo oparte na dominacji i nakazach skończyło się prawem pracowników do organizowania i strajkowania. W dzisiejszych czasach przywództwo wymaga umiejętności prowadzenia ludzi.

Twoim zadaniem jest więc wejść w kontakt z takim właśnie dobrym przywódcą, nawet gdybyś musiał zmienić całkowicie obecne zajęcie. Z biegiem czasu i proporcjonalnie do Twojego zaangażowania TY sam zostaniesz dobrym przywódcą.

Zapraszam również Ciebie serdecznie do artykułu Na czym polega skuteczna komunikacja?

Poniżej jak zawsze zachęcam do komentarzy i konstruktywnych uwag.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.